Citizan

आलितालको पर्यटन विकासका लागि जोशीले दिए ६ वटा सुझाबहरु

suchana alital
Chure

गणेश जोशी
डडेल्धुराको आलिताल गाउंपालिका वडा न. ५ बाहिरीसैन स्थायी घर भएका गणेश जोशी एक चिरपरिचित नाम हो । समाजमा रहेका बिभिन्न बिकृति बिसंगतिका बिरुद्ध समय समयमा आवाज उठाइराख्ने एक खम्बा नै हुन् । राजनितिक परिबेशलाई नजिकबाट नियालेर बिश्लेषण पनि गरिरहन्छन् । समाजिक रुपमा दख्खल राख्ने जोशीले पर्यटकिय स्थल आलिताललाई पर्यटकको गन्तब्य बनाउन ६ वटा महत्वपूर्ण सुझाव दिएका छन् ।

यस प्राकृतिक ताल आलितालले पर्यटकीय आकर्षणको रूपमा अपार सम्भावना बोकेको छ। तर, यसलाई सुन्दर र आकर्षक बनाउने महत्वपूर्ण काम गर्ने जिम्मेवारी स्थानीय सरकारको हो । पूर्वाधार विकास, वातावरण संरक्षण, मनोरञ्जनात्मक क्रियाकलापको प्रवद्र्धन, सांस्कृतिक तथा ऐतिहासिक महत्वलाई उजागर गर्ने गरी स्थानीय सरकारले आन्तरिक र वाह्रय पर्यटकलाई सफलतापूर्वक आकर्षित गर्न सक्नेछ, जसले स्थानीय अर्थतन्त्रलाई टेवा पुर्याउन र सामुदायिक विकासमा टेवा पुर्याउन सक्छ । यस्का लागि आलिताल गाउँपालिकाले निम्न ६ बुदामा विषेश ध्यान दिएर पहल गर्न अनुरोध गर्दछु।
जोशीले दिएका सुझाबहरु

glam &
dipti
Citizan
lali

१. पूर्वाधार विकासः
स्थानीय सरकारको प्राथमिक दायित्व मध्ये एक प्राकृतिक ताल वरपर पूर्वाधार विकासमा लगानी गर्नु हो। यसमा राम्रोसँग मर्मत गरिएको पदयात्रा, आलिताल सम्म आवतजावत गर्न रंगुन खोलामा पक्की पुल, दृश्यावलोकन, पिकनिक क्षेत्रहरू, र शौचालयहरू निर्माण गर्न आवश्यक छ। आगन्तुकहरूलाई मार्गनिर्देशन गर्न र ताल र यसको वरपरको बारेमा सान्दर्भिक जानकारी प्रदान गर्न पर्याप्त संकेत र सूचना बोर्डहरू स्थापना गर्नुपर्छ।
२. वातावरण संरक्षणः
तालको प्राकृतिक सौन्दर्य कायम राख्न स्थानीय सरकारले यसको पारिस्थितिकी प्रणालीको संरक्षण र संरक्षणका उपायहरू लागू गर्नुपर्छ। यसले प्रदूषण रोक्न नियमहरू लागू गर्न, फोहोरको व्यवस्थापन गर्न, र आगन्तुकहरू र स्थानीय व्यवसायहरू बीच दिगो अभ्यासहरू प्रवर्द्धन गर्छ । ताल र वरपरको क्षेत्रलाई सफा र आकर्षक बनाउन नियमित सरसफाइ र मर्मतसम्भार गरिनुपर्छ ।
३. मनोरञ्जनात्मक गतिविधिहरू प्रवर्द्धन ः
स्थानीय सरकारले तालको प्राकृतिक विशेषताहरूलाई सदुपयोग गर्ने मनोरञ्जन गतिविधिहरू विकास गर्न काम गर्न सक्छ। यसमा डुङ्गा, कायाकिंग, वा पानी खेलकुद केन्द्र स्थापना पनि समावेश हुन सक्छ। त्यस्ता गतिविधिहरू प्रदान गरेर, आगन्तुकहरूलाई तालमा अधिक समय बिताउन प्रोत्साहित गर्न सकिन्छ, जसले गर्दा यसको समग्र आकर्षण बढ्नेछ।
४. सांस्कृतिक र ऐतिहासिक महत्व ः
यस प्राकृतिक तालको सांस्कृतिक वा ऐतिहासिक महत्त्व छ जुन पर्यटकहरूलाई आकर्षित गर्न हाइलाइट गर्न सकिन्छ। ताल वरपरका सांस्कृतिक वा ऐतिहासिक स्थलहरूको पहिचान र संरक्षण गर्न स्थानीय सरकारले स्थानीय समुदायसँग सहकार्य गर्नुपर्छ। तालको सम्पदाको बारेमा आगन्तुकहरूलाई शिक्षित गर्न र क्षेत्रको लागि उनीहरूको प्रशंसा गहिरो बनाउन व्याख्यात्मक चिन्ह र निर्देशित भ्रमणहरू आयोजना गर्न सकिन्छ।
५. मार्केटिङ र प्रवर्द्धनः
स्वदेशी तथा विदेशी पर्यटकलाई आकर्षित गर्न स्थानीय सरकारले मार्केटिङ र प्रवर्द्धन रणनीतिमा लगानी गर्नुपर्छ। यसमा एक समर्पित वेबसाइट, सामाजिक मिडिया अभियानहरू, र ट्राभल एजेन्सीहरू र टुर अपरेटरहरूसँग सहकार्य गर्नुपर्छ। प्रभावशाली ट्राभल ब्लगरहरूसँग संलग्न हुन र प्रवर्द्धनात्मक कार्यक्रमहरू आयोजना गर्नाले पनि प्राकृतिक ताल र यसका आकर्षणहरूको बारेमा जागरूकता फैलाउन मद्दत गर्न सक्छ।
६. सामुदायिक संलग्नता ः
स्थानीय सरकारले तालको सौन्दर्यीकरण र प्रवर्द्धनमा स्थानीय समुदायलाई सक्रिय रूपमा संलग्न गर्नुपर्छ। यो स्थानीय व्यवसाय, सामुदायिक संस्थाहरू, र स्वयंसेवक समूहहरूसँग साझेदारी मार्फत हासिल गर्न सकिन्छ। समुदायलाई संलग्न गर्नाले स्वामित्वको भावना मात्र बढाउँदैन तर तालको सुन्दरता बढाउनका लागि गरिएका पहलहरूको दिगोपन सुनिश्चित गर्दछ।

यो पनि पढ्नुहोस् ;

ओझेलमा परेको मेरो आलिताल

आलिताल गाउँपालिकाद्वारा २०७९/०८० को वित्तीय प्रगती सार्वजनिक:कुल बजेटको ७६.३८ प्रतिशत खर्च

Jorayal
Tarkari
You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.