Citizan

बित्तीय संस्थाहरुको मारमा नेपाली नागरिक र मुखदर्शक लाचार सरकार

Chure

गणेश जोशी
दक्षिण एसियाको विकासोन्मुख देश नेपालले वित्तीय समावेशीकरण र आफ्ना नागरिकहरूको ऋणमा पहुँचको सन्दर्भमा धेरै चुनौतीहरूको सामना गरिरहेको छ। दैनिक दर्जनौं ऋणी नेपाली नागरिकले आत्महत्या गर्नु पर्ने र सरकार मुखदर्षक भएर चुपचाप बस्नुपर्ने बाध्यताको सामना गरिरहेको छ। यी समस्याहरूलाई सम्बोधन गर्न नेपाल सरकारले सहज ब्याज कार्यक्रम र विभिन्न अनुदानका कार्यक्रमहरू कार्यान्वयनमा निर्णायक भूमिका खेल्न सक्नु पर्छ । निजी बैंक, सहकारी, लघुवित्त संस्था र अन्य वित्तीय संस्थाहरूलाई नियमन र नियन्त्रण गरेर सरकारले यी कार्यक्रमहरू प्रभावकारी, पहुँचयोग्य र दिगो हुने सुनिश्चित गर्न सक्छ। नेपाली नागरिकको हितको रक्षा गर्दै त्यस्ता पहलहरूको कार्यान्वयनलाई सहज बनाउन सरकारले कसरी सक्रिय दृष्टिकोण अपनाउन सक्छ भन्ने कुराको खोजी, छलफल ,बहस गर्नु पर्ने बेला भई सकेको छ।

आधारभूत बुझाई स्थापित गर्न, नेपालमा वित्तीय पहुँचको वर्तमान अवस्थाको मूल्याङ्कन गर्नु महत्त्वपूर्ण छ। किफायती क्रेडिट विकल्पहरूमा पहुँचको कमी, उच्च ब्याज दरहरू, र नागरिकहरूको लागि अनुदानको सीमित उपलब्धताबारे छलफल गर्नुहोस्। महिला, ग्रामीण जनसङ्ख्या र न्यून आय कमाउनेहरू सहित समाजका सीमान्तकृत वर्गहरूमा असमान प्रभावलाई हाइलाइट गर्नुहोस्। यी असमानताहरूलाई कम गर्न र समावेशी आर्थिक वृद्धिलाई बढावा दिन सरकारी हस्तक्षेपको आवश्यकतालाई चित्रण गर्नुहोस्।

glam &
Citizan

निजी बैंक, सहकारी, लघुवित्त संस्थाहरू र अन्य वित्तीय संस्थाहरूको निरीक्षण गर्न सरकारी नियमन र नियन्त्रणको महत्त्व बारे जान्नुहोस्। पारदर्शी नियमहरू, इजाजतपत्र आवश्यकताहरू, र अनुगमन संयन्त्रहरूले कसरी बढी जवाफदेहीता सुनिश्चित गर्न र नेपाली नागरिकहरूको हितको रक्षा गर्न सक्छ भनेर व्याख्या गर्नुहोस्। नैतिक अभ्यासहरू लागू गर्न र शोषण रोक्न वा अत्यधिक ब्याज दरहरू चार्ज गर्न नियामक फ्रेमवर्कको आवश्यकतालाई हाइलाइट गर्नुहोस्।

dipti
lali

कम ब्याज दर, विस्तारित भुक्तानी अवधि र लचिलो सर्तहरू समावेश गर्न सक्ने सजिलो सरकारि ब्याज कार्यक्रमहरूको अवधारणा हुनुपर्छ । सरकारले वित्तीय संस्थाहरूलाई त्यस्ता कार्यक्रमहरूमा भाग लिन कसरी प्रोत्साहन गर्न सक्छ, उनीहरूलाई किफायती ऋण विकल्पहरू प्रस्ताव गर्न प्रोत्साहन दिनुहोस्। कोष सुरक्षित गर्न वा ब्याज दरहरूको आंशिक अनुदानको ग्यारेन्टी गर्न अन्तर्राष्ट्रिय संस्थाहरूसँग सम्भावित सहकार्यबारे छलफल गर्नुहोस्। प्रभावकारिता र सम्भावित लाभहरूमा जोड दिन समान कार्यक्रमहरू लागू गर्ने अन्य देशहरूबाट सफल केस स्टडीहरूको विश्लेषण गर्नुहोस्।

उद्यमशीलता, शिक्षा, स्वास्थ्य सेवा र पूर्वाधार विकासमा अनुदानको महत्त्व जाँच्नुहोस्। विभिन्न आवश्यकताहरू पूरा गर्न र नागरिकहरूको सम्भावनाको पूँजीकरण गर्न सशर्त अनुदान, प्रतिस्पर्धी अनुदान, र कठिनाइ अनुदान जस्ता विभिन्न अनुदान मोडेलहरू छलफल गर्नुहोस्। अनुदानको निष्पक्ष वितरण सुनिश्चित गर्न र दुरुपयोग रोक्न कडा योग्यता मापदण्ड, पारदर्शिता संयन्त्र र निरीक्षण संरचनाहरू स्थापना गर्न सरकारको भूमिकालाई हाइलाइट गर्नुहोस्। यी कार्यक्रमहरू कार्यान्वयनमा दिर्घकालिन दिगोपन र जवाफदेहिताको महत्वलाई विस्तार गर्नुहोस्। आवधिक मूल्याङ्कन, वित्तीय लेखा परीक्षण, र निर्भरता र अनपेक्षित परिणामहरू रोक्न स्पष्ट निकास रणनीतिको आवश्यकताबारे छलफल गर्नुहोस्। यी पहलहरूको डिजाइन र कार्यान्वयनमा नागरिक संलग्नतालाई प्रोत्साहन गर्दै पारदर्शी र सहभागितामूलक दृष्टिकोणको वकालत गर्नुहोस्।

नेपाल सरकारले निजी बैंक, सहकारी, लघुवित्त संस्थाहरू र अन्य वित्तीय संस्थाहरूलाई नियमन र नियन्त्रण गरेर आफ्ना नागरिकहरूको लागि ऋणको पहुँच र अनुदान अवसरहरूमा उल्लेखनीय प्रभाव पार्न सक्छ। सहज ब्याज कार्यक्रम र विभिन्न अनुदानको कार्यान्वयनबाट सरकारले वित्तीय समावेशीकरणलाई प्रवर्द्धन गर्न, सामाजिक आर्थिक असमानतालाई कम गर्न र समावेशी आर्थिक वृद्धिलाई प्रोत्साहन गर्न सक्छ । दिगो र प्रभावकारी पहलहरू सिर्जना गर्न सरकारले बलियो नियामक ढाँचाहरू स्थापना गर्न, पारदर्शिता सुनिश्चित गर्न र जवाफदेहिता कायम गर्न आवश्यक छ। नेपाली नागरिकको हितलाई प्राथमिकता दिएर सरकारले नागरिकहरुलाई सशक्तिकरण गर्न, समुदायको उत्थान गर्न र राष्ट्रको समग्र विकासको मार्गलाई सुदृढ बनाउन सक्छ।

जोशी दियालोखबरका स्तम्भकार हुन् ।

Jorayal
Tarkari
You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.