Citizan

जाजरकोट भुकम्पले देखाएको जनताको आवासको स्तर

suchana alital
Chure

कार्तिक १९

गणेश जोशी

glam &
dipti
Citizan

नेपालले महत्वपूर्ण सामाजिक-आर्थिक असमानताको सामना गरिरहेको छ, ठूलो जनसंख्या गरिबीबाट पीडित छ। यी सीमान्तकृत समुदायहरू प्रायः अनौपचारिक बस्तीहरूमा बस्छन्, सुरक्षित र पर्याप्त आवासको पहुँचको अभावमा। यी समूहहरू भूकम्पजस्ता विपद्हरूबाट विशेष रूपमा जोखिममा छन् भनी सरकारले स्वीकार गर्नुपर्छ र सुरक्षित आवास समाधान उपलब्ध गराउन नेतृत्व लिनुपर्छ।

सरकारले भूकम्प प्रतिरोधी भवन संहिता पालना गर्ने पूर्वाधार सुधारमा ध्यान दिनुपर्छ । यसमा प्रबलित सामग्रीको प्रयोगलाई बढावा दिन, कठोर निरीक्षण र प्रमाणपत्रहरू सञ्चालन गर्ने, र कडा नियमहरू लागू गर्ने समावेश छ। यसो गर्दा, भूकम्पीय घटनाहरूमा जनसङ्ख्याको सुरक्षा सुनिश्चित गर्दै, कमजोर निर्माण भएका भवनहरूको प्रचलन कम हुनेछ।

सरकारले सामाजिक आवास कार्यक्रमहरू विकास गर्न गैरसरकारी संस्थाहरू, अन्तर्राष्ट्रिय संस्थाहरू र स्थानीय समुदायहरूसँग सहकार्य गर्न सक्छ। यी कार्यक्रमहरूले आवश्यकतामा परेकाहरूलाई किफायती र सुरक्षित आवासको प्रावधानलाई प्राथमिकता दिनुपर्छ। सरकारी स्रोतको उपयोग गरेर र समर्पित साझेदारहरूसँग काम गरेर, आवासको भार बाँड्न सकिन्छ, र धेरै संख्यामा सुरक्षित आवासहरू निर्माण गर्न सकिन्छ।

lali

नेपाल सरकारले पनि विपद् पूर्वतयारी र जोखिम न्यूनीकरणमा निर्णायक भूमिका खेल्नुपर्छ । भूकम्पीय पूर्वतयारीका बारेमा यहाँका नागरिकहरूमा चेतना जगाउने र सुरक्षित निर्माण अभ्यासलाई प्रोत्साहन गर्ने कार्यलाई प्राथमिकता दिनुपर्छ। तालिम कार्यक्रमहरू आयोजना गरेर र निर्माण नियमहरूको बारेमा जानकारी फैलाएर, सरकारले समुदायहरूलाई उनीहरूको आफ्नै घरहरू सुरक्षित गर्न सक्रिय भूमिका खेल्न सशक्त बनाउन सक्छ।

यसबाहेक, सुरक्षित आवास निर्माण गर्दा वृद्ध, अपाङ्गता भएका व्यक्तिहरू र महिलाहरू जस्ता जोखिममा परेका समूहहरूको विशेष आवश्यकताहरूलाई ध्यानमा राख्नु पर्छ। सुरक्षित बासस्थानको खोजीमा कोही पनि पछि नपरोस् भनी सुनिश्चित गर्न तिनीहरूको समावेशीकरणलाई प्राथमिकता दिनुपर्छ। सरकारले यी समूहहरूको विशिष्ट आवश्यकताहरू पूरा गर्ने लैङ्गिक-उत्तरदायी र समावेशी आवास नीतिहरू प्रवर्द्धन गर्नुपर्छ।

यी जिम्मेवारीहरू लिएर, सरकारले भूकम्पीय घटनाहरूप्रति देशको लचिलोपनलाई बलियो बनाउन, मानवीय क्षतिको जोखिम कम गर्न र सुरक्षित आवासको लागि आफ्ना नागरिकहरूको अधिकारको रक्षा गर्न सक्छ।

यो आवश्यक छ कि सरकारले तत्काल प्रकोप प्रतिक्रियाहरूमा मात्र ध्यान केन्द्रित गर्दैन तर दीर्घकालीन दिगोपनमा पनि लगानी गर्नुपर्छ। यो विपद् जोखिम न्यूनीकरण रणनीतिहरूलाई एकीकृत गर्ने बृहत् सहरी योजना नीतिहरूको कार्यान्वयनद्वारा हासिल गर्न सकिन्छ। सरकारले भूकम्पको सम्भावित प्रभावलाई ध्यानमा राखी अग्रगामी दृष्टिकोण अपनाएर आफ्ना नागरिकको निरन्तर सुरक्षा सुनिश्चित गर्न र भविष्यमा हुने क्षतिबाट बच्न सकिन्छ ।

अन्त्यमा, नेपाल सरकारले आफ्ना नागरिकलाई सुरक्षित आवास उपलब्ध गराएर सुरक्षा गर्ने जिम्मेवारी वहन गर्नै पर्छ । आवासको मापदण्डमा रहेको असमानतालाई सम्बोधन गरेर, विपद् पूर्वतयारी सुनिश्चित गरेर र दीर्घकालीन दिगोपनमा लगानी गरेर सरकारले भूकम्पबाट हुने सम्भावित मानवीय क्षतिलाई न्यूनीकरण गर्न सक्छ। यो दृष्टिकोण मार्फत सरकारले सामाजिक कल्याण प्रवर्द्धन गर्न, आफ्ना नागरिकहरूको अधिकारको रक्षा गर्न र राष्ट्र निर्माण गर्न आफ्नो कर्तव्य पूरा गर्न सक्छ।

जोशी दियालोखबरका नियमित स्तम्भकार हुन् ।

Jorayal
Tarkari
You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.